Fenomen tureckiego serialu

Oglądanie serialu na telewizorze

To jest fakt. Tureckie seriale są fenomenem na skalę światową. Gdzie tkwi sekret ich popularności? Bowiem nie tylko w Polsce tutejsi widzowie, oszaleli na ich punkcie. Zachwyt nad tureckimi produkcjami dotarł również do naszych wschodnich sąsiadów, a także do Włoch oraz Hiszpanii. Doszło już nawet do tego, że rodzimi aktorzy w różnych krajach na świecie nie są aż tak popularni jak ci, których można oglądać w tureckich operach mydlanych. Powodów totalnego szaleństwa na punkcie seriali produkowanych przez Turcję jest co najmniej kilka. Oto najważniejsze z nich. 

Historia z małego ekranu

Turcja jest krajem, który słynie z masowej, serialowej produkcji. Gatunkowo, największą liczbę widzów gromadzą dramaty obyczajowe ale też romantyczne komedie. Także Polacy wolą od dramatu, wbrew pozorom, poczucie humoru. Chodzi o to, żeby się odstresować i na czas seansu zapomnieć o smutnym, otaczającym nas świecie.

Turecka komedia z miłością w roli głównej to zazwyczaj prosta historia bez większych zabiegów fabularnych. Jest para bohaterów, są przeciwności losu, by na końcu pojawił się happy end, a ich miłość mogła się spełnić. Nie ma przemocy, jest za to dużo przyjaźni i wsparcia. Dobro zawsze górą. Tureckie seriale dają wielu kobietom nadzieję na to, że i one spotkają w swoim życiu tak niesamowitą miłość..

Obsada kluczem do sukcesu

Główni bohaterowie tureckich seriali, czy też długich telenoweli, charakteryzują się jedną wspólną cechą a mianowicie - ponadprzeciętną urodą! Jest to kolejna recepta na sukces tego typu telewizyjnej produkcji. Najczęściej są to artyści z tytułami miss lub mister na swoim koncie. Piękne kobiety oraz równie atrakcyjni mężczyźni zawsze zapewniają widownię. Widzowie po prostu lubią patrzeć na to, co przykuwa uwagę.

Serialowa podróż do Stambułu 

Stambuł jest niesamowity i co do tego, chyba nikt z nas wątpliwości nie ma. Większość tureckich seriali kręconych jest właśnie tam. Bosfor słynie z majestatycznych ujęć, które robią wrażenie nawet na najbardziej, wydawać by się mogło, nie poruszonych widzach. Stambuł wygrywa z Ankarą, która z racji tego, że jest administracyjną stolicą kraju, powinna grać pierwsze skrzypce. W Stambule bije serce Turcji, na które składa się zarówno kultura jak i rozrywka. Sceny wielu tureckich oper mydlanych powstają w dzielnicy o nazwie Balat, klimatycznych kawiarenkach miasta oraz w pobliżu wieży Galata, więc jest na co popatrzeć. 

Gdzie nie spojrzę, wszędzie... 

Tureckie seriale powoli trafiają na anteny coraz większej liczby stacji telewizyjnych w Polsce. Warto wiedzieć, że w oryginale, jeden odcinek serialu trwa tyle samo co... film fabularny. Każdy epizod jest więc dzielony na kilka krótszych części. Serial produkcji tureckiej najczęściej kończy się, maksymalnie po dwóch sezonach. Historia więc nie przeciąga się w nieskończoność i nie ma efektu znużenia wśród oglądających ją widzów.

Niemal każdy turecki serial, można z powodzeniem oglądać także w sieci. Można znaleźć je również na oficjalnych kanałach na YouTube. To zapewnia nam nieograniczony dostęp.