Szycie żagli

Mając żaglówkę lub jacht, potrzebujemy żagli. Banał. Kupując nową jednostkę żaglową, bardzo często otrzymujemy ją z pełnym osprzętem. Czyli także z żaglami. I najczęściej na początku żagle są wystarczające. Kiedy jednak opanujemy naszą łajbę, wtedy bardzo często przychodzi moment, w którym zaczynamy rozmyślać o wymianie żagli. Czyli o uszyciu nowego ożaglowania. Część z nas zdecyduje się pewnie na ich samodzielne uszycie. Zdecydowana większość zleci szycie żagli komuś doświadczonemu. Komuś, kto się na tym zna.
Szycie żagli Poznań i Warszawa
Co ciekawe najłatwiej wykonawców tej usługi znaleźć w dużych miastach. Żaglownie, bo tak nazywają się miejsca zajmujące się żaglami, najczęściej swoje siedziby mają w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, ale też w innych miastach. Wystarczy tylko znaleźć odpowiednią firmę, zlecić im uszycie ożaglowania, odczekać swoje a następnie cieszyć się tym, co dostaniemy. Jacht z pięknymi, nowymi żaglami prezentuje się naprawdę doskonale. Zamawianie żagli na odległość to znak naszych czasów.
Ciekawostka: Żagle szyte są pasów materiałów zwanych brytami. Mogą być wykonane z poliestru, ale spotyka się także żagle w całości zrobione z kewlaru.
Naprawa czy wymiana?
Warto wiedzieć, że żagle wymieniamy nie tylko wtedy, kiedy się nam znudzą, zostaną mechanicznie uszkodzone (wtedy można jeszcze je naprawić), ale także wtedy, kiedy materiał nie trzyma już parametrów. Ale nawet uszkodzony żagiel można naprawić, nie trzeba go wyrzucać. Mniejsze uszkodzenia możemy naprawić we własnym zakresie, większe lepiej powierzyć fachowcom. Można też spotkać jachty z łatami na żaglach. To też jest rozwiązane. Mało estetyczne, (chociaż nie zawsze), ale praktyczne.
Czasem nie ma innego wyjścia i trzeba samodzielnie naprawić żagiel. Najczęściej można zacerować niewielkie przetarcia, uszkodzenia, rozprucia na szwie. Wtedy możemy, używając nici do żagli, je naprawić. Cerując żagle ważne jest, aby nie kończyć cerowania w miejscu, w którym kończy się uszkodzenie. Warto jeszcze dołożyć kilka centymetrów, aby wzmocnić całość. Samodzielne naprawianie żagli nie jest proste, gdyż płótno żaglowe nie współpracuje bezproblemowo nawet z igłą z trójkątnym ostrzem. Takiej igły używa się do szycia i naprawy ożaglowania.
W przypadku uszkodzeń spinakerów lub genakerów naprawę najlepiej powierzyć żaglowni. Oczywiście drobnych, niezbędnych naprawa możemy dokonać wtedy, kiedy jest to konieczne. Ale później, kiedy dotrzemy już do portu, warto zadbać o profesjonalną naprawę naszych uszkodzonych żagli. Bez tego może się okazać, że te żagle znacznie szybciej się zużywają, pojawiają się coraz to nowe przetarcia, pęknięcia a na dodatek żagle nie pracują tak dobrze, jak powinny. W
Jak nazywają się nici używane do szycia żagli?
Na koniec pewna ciekawostka. Nie każdy wie, ale nici, które są używane do szycia żagli mają swoją specyficzną nazwę. Jest ona znana w środowisku żeglarzy, ale szczury lądowe bardzo często nie wiedzą, co to jest grępło. Tak - grępło to nici używane do szycia żagli. Prawda, że bardzo ciekawa nazwa? Spotkaliście się już z nią?
Naprawiasz lub szyjesz żagle?
Jeśli odpowiedź na powyższe pytanie jest twierdząca i chcesz, aby informacje o twoich usługach znalazły się tutaj, skontaktuj się z nami (użyj maila, którego znajdziesz na naszej stronie). Bardzo chętnie zamieścimy tutaj kilka słów o twoich usługach, link do twojej strony itd. Zapraszamy do kontaktu.