Samochód zastępczy, na co uważać?

Wgnieciony zderzak po stłuczce

W życiu są sytuacje, które wybijają nas z codziennej rutyny i potrafią konkretnie utrudnić nam życie. Bardzo często mają one spory związek zarówno z motoryzacją jak i ubezpieczeniami. Kiedy najczęściej te dwie wątki się krzyżują? W wyniku kolizji lub wypadku. Wtedy to właśnie ubezpieczenie wkracza w świat motoryzacji i zaczynamy zmagać się z różnymi trudnościami. Okazało się, że ktoś wjechał w tył naszego samochodu. Samochód jest nam potrzebny, więc decydujemy się na samochód zastępczy. Tutaj czasem czeka na nas sporo pułapek, których warto byłoby uniknąć.

Samochód zastępczy z ubezpieczenia sprawcy

Skoro nie my jesteś sprawcą kolizji, a nasz samochód w jej wyniku nie nadaje się obecnie do jazdy, to możesz wystąpić o pojazd zastępczy. W takim przypadku możesz uzyskać samochód zastępczy korzystając z ubezpieczenia OC sprawcy. Co najlepsze, przysługuje ci on całkowicie za darmo, bez żadnych dodatkowych opłat. Oczywiście tylko w przypadku, kiedy to nie ty jesteś sprawcą wypadku.

Jak długo można korzystać z auta zastępczego?

Nie ma dokładnie określonych ram czasowych, wyrażonych w dniach. Na szczęście podstawowa zasada korzystania z zastępczego samochodu z OC sprawcy określa to w przejrzysty sposób:

Najczęściej z zastępczego samochodu możesz korzystać do momentu, aż twoje auto nie zostanie naprawione.

Czyli twoje auto jest u mechanika, ty w tym czasie korzystasz z samochodu zastępczego. Ale aby tak było, aby uniknąć wszelkiego rodzaju kruczków i problemów, warto podczas wynajmu samochodu zastępczego skorzystać z firm, które zajmują się m.in. likwidacją szkód komunikacyjnych. Dzięki temu wszystko będzie przebiegało znacznie wygodniej dla ciebie i nie będzie trzeba się niczym przejmować. Firma, która na co dzień zajmuje się takimi sprawami, będzie dokładnie wiedziała co i jak należy zrobić. Jeżeli szukasz sprawdzonej firmy likwidującej szkody ubezpieczeniowe, sprawdź ofertę firmy Port Likwidacja i przekonaj się jak wiele szkód są w stanie profesjonalnie zlikwidować.

Na co uważać wynajmując samochód zastępczy?

Możesz oczywiście wynająć samochód zastępczy bez pomocy pośredników. Wtedy musisz szczególnie uważać na kilka aspektów wynajmu samochodu. Szczególną uwagę musisz zwrócić na to, by:

  • Wynajmując samochód z ubezpieczenia OC sprawcy nie płacić kaucji.
  • Auto zostało wynajęte bez udziału własnego.

Na te dwie sprawy musisz zwrócić szczególną uwagę przed wynajęciem samochodu. Oczywiście to nie wszystko, na co musisz uważać. Wiele zależy od twoich indywidualnych potrzeb.

Czasem warto zadbać o to, aby wynajęty samochód nie miał limitu kilometrów, miał ubezpieczenie OC pozwalające na podróż za granicę kraju itd. To tylko wybrane rzeczy, na które należy uważać decydując się na auto zastępcze z polisy OC sprawcy. Jest tego znacznie więcej. Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.