Prokrastynacja - przyczyny, konsekwencje i rozwiązanie problemu

Prokrastynacja jest naturalną ludzką skłonnością i tak naprawdę nie zawsze jest zła. Jednak może to być szkodliwa, zwłaszcza gdy przez nią nie wykona się jakiegoś ważnego zadania.
Powodów prokrastynacji jest wiele. Może być spowodowana lękiem przed porażką, lękiem przed sukcesem a nawet perfekcjonizmem. Konsekwencje prokrastynacji zależą od tego, jak poważne jest zwlekanie. Jak wielki problem z prokrastynacją występuje. Jeśli jest łagodna, może prowadzić do słabych wyników w szkole lub pracy, ale jeśli stanie się nawykiem, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, finansowych a nawet problemów w związkach.
Istnieje wiele rozwiązań pomagających w problemach z prokrastynacją, takich jak:
- umiejętność zarządzania czasem,
- wyznaczanie terminów rozpoczęcia i zakończenia danego działania,
- stosowanie pozytywnych technik wzmacniania, takich jak nagrody i kary.
Jakie są przyczyny prokrastynacji? Najprościej mówiąc, są one złożone i różnią się w zależności od konkretnego przypadku, od konkretnej osoby.. Istnieje jednak kilka powszechnych przyczyn takiego zachowania, można wymienić tutaj m.in. strach przed porażką, perfekcjonizm i brak motywacji.
Jak przezwyciężyć różne psychologiczne typy prokrastynatorów?
Jednym z najważniejszych aspektów przezwyciężania prokrastynacji jest zrozumienie i uznanie tego, kim jesteś.
Istnieją dwa typy prokrastynatorów:
- Zorientowani na zadanie. Osoby zorientowane na zadania mają tendencję do unikania zadań, które uważają za nieprzyjemne lub trudne.
- Zorientowani na cel. Osoby zorientowane na cele unikają zadań, które uważają za nieinteresujące lub nieistotne dla ich celów.
Pierwszym krokiem w przezwyciężaniu wszelkiego rodzaju prokrastynacji jest określenie, kim jesteś, co można zrobić, zadając sobie kilka pytań:
- Co zwykle robię, gdy czuję, że muszę wykonać zadanie?
- W jakich zadaniach zazwyczaj jestem dobry?
- Czy bardziej motywują mnie cele krótkoterminowe, czy długoterminowe?
3 wskazówki, które pomogą Tobie i Twojemu zespołowi w ograniczeniu odkładania pracy
Prokrastynacja to powszechny problem, który może być trudny do rozwiązania. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby skrócić czas spędzany na prokrastynacji.
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest zidentyfikowanie rzeczy, które odkładasz. Istnieją dwa główne rodzaje zadań: te, których nie chcemy wykonywać i te, na które nie mamy siły. Jeśli to pierwsze, znajdź sposób, aby uczynić go bardziej atrakcyjnym; jeśli to drugie, najpierw odpocznij, zanim się tym zajmiesz.
Po drugie, podziel swoje zadanie na mniejsze części i zaplanuj, ile czasu potrzebujesz na każde z nich. Pomoże Ci to pozostać na dobrej drodze i nie stracić motywacji, gdy tylko pojawi się niewielka wpadka.
Dlaczego i jak pokonać prokrastynację – przewodnik krok po kroku?
Nie wiesz jak pokonać prokrastynację, ale chcesz to zrobić? Należy uświadomić sobie, że zwlekanie to zły nawyk, który może powodować wiele problemów w życiu. Może prowadzić do stresu i depresji, a także wpływać na wydajność pracy.
Nie zawsze łatwo jest przełamać ten nawyk, ale jest kilka rzeczy, które można zrobić, aby przestać odwlekać. Oto kilka wskazówek, jak przezwyciężyć lenistwo i terminowo załatwić sprawy:
- Daj sobie krótkie terminy realizacji projektów
- Skonfiguruj partnera odpowiedzialnego za odpowiedzialność
- Utwórz listę wszystkich zadań, które musisz dzisiaj wykonać
- Zacznij od najłatwiejszego zadania
- Nagradzaj się czymś po wykonaniu każdego zadania z listy
- Zacznij od zrobienia czegoś, co jest łatwe lub przyjemne, a później przejdź do trudniejszych zadań.