Oko proroka znaczenie i zastosowanie

Oko proroka w różnych rozmiarach

Będąc w Turcji na wakacjach obowiązkowo musieliście spotkać się z okiem proroka. Na pewno je widzieliście. Tak było nawet, jeśli sobie z tego nie zdajecie sprawy. Oko proroka w Turcji jest bowiem wszechobecne w przestrzeni, jest dosłownie wszędzie. No dobre. Fajnie jest wiedzieć, czym jest oko proroka i jakie jest jego znaczenie i zastosowanie.

Oko proroka znaczenie

Zacznijmy od znaczenia, jakie ma ten, najczęściej szklany, przedmiot. Oko proroka jest amuletem. Dokładnie rzecz ujmując, w Turcji jest powszechnie uważany za amulet. Prawdziwy amulet ma niebieski kolor i wykonany jest ze szkła. Niestety coraz częściej można spotkać w różnych miejscach wariacje na jego temat. Powstają pamiątki, bo nie można tego nazwać amuletami, w różnych kolorach i z różnych materiałów.

Turystom się to podoba i chętnie kupują takie pamiątki. No, ale kto widział, aby Turek używał różowego oka proroka? Na dobrą sprawę nikt. Taki kolorowy talizman przynosi korzyści tylko jednej osobie. Jest nią sprzedawca.

Jaką moc ma ten amulet?

Oko proroka znaczenie już znamy. Jest to amulet wykonany z niebeskiego szkła. Ma kształt oka. W Turcji zwany jest pod nazwą „Nazar Boncuk”. Można powiedzieć, że działa na dwa sposoby:

  • Turcy wierzą, że przynosi szczęście posiadaczowi, dlatego tak chętnie noszą przy sobie np. breloczki z okiem proroka.
  • Oprócz szczęścia, oko proroka ma za zadanie chronić przed złym, zazdrosnym i zawistnym spojrzeniem. Ma chronić przed urokiem, jaki ktoś może rzucić na jego posiadacza.

Z powyższych powodów, w każdym tureckim domu jest obecne i można je znaleźć. Często pełni dekoracyjną rolę, ale nie bez znaczenia jest też fakt, że traktowany jest, jako amulet. Młode pokolenie twierdzi, że ro wszystko zabobony, w które nie warto wierzyć. Ale większość z młodych ludzi ma przy sobie element z ozdobnym motywem oka proroka. Czyli coś w tym musi być.

Ozdoby z motywem oka proroka

Działanie oka proroka

No dobrze. Wiemy, czym jest oko proroka. Znamy też zakres jego działania. Ma przynosić szczęście o chronić przed złym spojrzeniem. No, ale jak działa oko proroka? Wydawać by się mogło, że nie jesteśmy w stanie udokumentować tego, że zadziałało. Co ciekawe, tak nie jest. Uważa się bowiem, że kiedy oko proroka pęknie, to znaczy, że zadziałało. Jak zadziałało? To proste. Pękło, czyli przyjęło na siebie zło i uchroniło nas przed nieszczęściem lub złym spojrzeniem. I od razu staje się jasne, dlaczego oryginalne amulety wykonane są ze szkła. Szkło po prostu pęka.

Nie ma oczywiście naukowych dowodów na to, że oko proroka działa. Skoro ludzie w to wierzą od wieków to nie ma chyba w tym niczego złego. Jeżeli ktoś czuje się bezpieczniej z takim amuletem, to bardzo dobrze. Szczęściu zawsze warto pomóc.

Czy oko proroka jest bezpieczne?

Dla posiadacza jest bezpieczne, wszak ma właściwości ochronne i przynosi szczęście. Jeżeli weźmiemy pod uwagę względy religijne, to dla Turków jest on bezpieczny. Ale katolicy niekoniecznie powinni go używać, gdyż wiara zabrania noszenia amuletów i talizmanów. Co nie zmienia faktu, że sam talizman jest bezpieczny.

Ten amulet to świetny prezent z Turcji 

Ta spora dawka wiedzy o najpopularniejszym, tureckim amulecie pozwoli wam podjąć decyzję, czy warto kupić oko proroka będąc na wakacjach w Turcji. Pamiętajcie, że to bardzo ładny i estetyczny przedmiot. I jeśli zdecydujecie się na zakup, warto kupić oko zrobione ze szkła. Jest oryginalne. I co ważne, może mieć postać kulki, bo taki był jego pierwotny wygląd. Ale kulka także musi być szklana.