Lot paralotnią, czy jest to bezpieczne?

Czy można połączyć adrenalinę z bezpieczeństwem? Hmm, oczywiście, że tak. Coś, co wyzwala adrenalinę, nie musi być niebezpieczne. Nawet, jeśli na pierwszy rzut oka takie się wydaje. Takie loty paralotnią. Wydają się być niebezpieczne. Dają ogrom radości i masę adrenaliny. Po pierwszym locie pojawia się uczucie miękkości w nogach oraz euforia. A całość jest bezpieczna. Takie połączenie jest najlepsze. Adrenalina i bezpieczeństwo. Ale skąd to się bierze? Dlaczego loty paralotnią są bezpieczne? Ile kosztuje lot paralotnią? Czy sam mogę na niej polecieć? Na te pytania postaramy się udzielić odpowiedzi.

Jak sprawić lot paralotnią był jeszcze bezpieczniejszy?

Lot paralotnią jest bezpieczny. Ale w prosty sposób, można sprawdzić, że będzie jeszcze bezpieczniejszy. W przypadku początkującego paralotniarza, czy turysty, który chce przeżyć niesamowitą przygodę, najbezpieczniejszy będzie lot paralotnią w tandemie. To właśnie ten rodzaj lotu paralotnią uznawany jest za bezpieczniejszy. Latanie paralotnią w tandemie jest bardzo bezpieczne, znacznie bezpieczniejsze niż latanie samodzielne bez doświadczenia. A tak zazwyczaj bywa, zwłaszcza, kiedy na wakacjach zdecydujemy się na paragliding. Na większe bezpieczeństwo wpływają szczególnie dwie sprawy:

  • Doświadczenie i poziom wyszkolenia instruktora, z którym lecimy. Loty paralotnią w tandemie są statystycznie najbezpieczniejsze, to już wiadomo. Dlaczego? Gdyż po stronie instruktora leży nasze, i co za tym idzie również jego, bezpieczeństwo. Instruktor musi mieć spore doświadczenie i być doskonale wyszkolony. I tak właśnie jest. Wszystkie firmy mające w swojej ofercie loty paralotnią w tandemie, z instruktorem zatrudniają najlepszych i najbardziej doświadczonych instruktorów. Takich, którzy przelatali już tysiące godzin i wykonali setki, a nawet więcej, lotów. Im częściej instruktor lata, tym ma lepsze umiejętności. Potrafi bez problemu zapanować nad paralotnią, udzielić odpowiednich i zrozumiałych wskazówek osobie, z którą leci. Wie, że od niego zależy bezpieczeństwo.
  • Stan i jakość sprzętu, jaki jest używany podczas lotu. Warto zwrócić uwagę na to, czy sprzęt jest nowy i nie nosi znamion użytkowania. O ile w przypadku skrzydła paralotni, może być ciężko to zaobserwować, to wystarczy spojrzeć na uprząż i linki od niej wychodzące. Jeśli jest… schludna (to najlepsze słowo), czyli nie jest poszarpana, ubrudzona wzbudza zaufanie, nie jest postrzępiona wtedy można założyć, że jest ona bezpieczna. Zawsze warto też dodatkowo zapytać o certyfikat sprzętu przeznaczonego do latania. Najczęściej bez problemu otrzymamy informacje o certyfikacie i możemy nawet otrzymać go do wglądu. Jeśli jest inaczej, lepiej zrezygnować z przygody.

Ile kosztuje lot paralotnią w tandemie?

Cena takiego lotu zależy od kilku czynników. Na cenę w Polsce wpływają takie czynniki jak:

  • Miejsce, w którym ma się odbyć lot. Taniej jest w Kielcach, drożej w Krakowie.
  • Czas trwania lotu.
  • Czy można skorzystać z promocji, czy nie.
  • Czy decydujemy się na lot z mistrzem Polski, czy z mniej utytułowanym instruktorem.
  • Konieczność dotarcia na miejsce lotu. Nie jest to bezpośrednio wliczane w koszt lotu, ale jest to koszt dodatkowy, na miejsce trzeba jakoś dotrzeć.

Biorąc te czynniki pod uwagę, można określić oczekiwany koszt takiej atrakcji. Sam lot, w wersji 10 minutowej, może kosztować od 200 zł do 600 złotych plus dodatkowe koszt.

Ale można polatać taniej. Zwłaszcza wybierając się na wakacje do Turcji. W Turcji, w Alanyi koszt takiej przygody to około 300 zł w wersji 20 – 30 minutowej. Z lądowaniem na plaży Kleopatry. Bezpiecznie, wygodnie, bo już jesteśmy na miejscu, z doświadczonymi instruktorami. Widoki natomiast są niesamowite i niepowtarzalne. Warto spróbować.