Jak wygląda i skąd się wywodzi flaga turecka?

Turecka flaga

Kiedy odwiedzimy Turcję, nieraz rzuci nam się w oczy flaga tego kraju. Dla Turków jest bardzo ważnym symbolem, dlatego powiewa nie tylko na lotniku czy na urzędach, lecz także na domach, czasami na samochodach. Święto flagi tureckiej zostało ustanowione na 23 kwietnia. Tego dnia przypominane są flagi, jakimi Turkowie posługiwali się w przeszłości.

Jak wygląda obecna flaga Turcji?

Powstanie Republiki Tureckiej zostało proklamowane w 1923 roku, a jej flaga została przyjęta w 1936 roku. Choć nowo powstałe państwo miało zerwać z tradycją Imperium Osmańskiego, obecna flaga jest bardzo podobna do tej z 1844 roku.

Flaga Turcji to czerwony prostokąt zachowujący proporcje 2:3. Umieszczone na nim zostały białe elementy – półksiężyc i pięcioramienna gwiazda.

Skąd się wywodzi flaga turecka?

Można spotkać różne historie na temat jej pochodzenia. Najpopularniejsza z nich przenosi nas do 15 czerwca 1398 roku. Mówi ona o bitwie na Kosowym Polu, w czasie której armia sułtana Murata I spotkała się z wojskiem dowodzonym przed księcia Lazara Hrebeljanovića. Starcie to do dziś jest jednym z wydarzeń kształtujących serbską świadomość narodową. W świadomości tureckiej również zajmuje ważne miejsce. Legenda głosi, że po zakończeniu walk żołnierze szukali swoich poległych kompanów. Odnaleźli ich leżących w kałuży krwi, w której odbijały się księżyc i gwiazda poranna, czyli Wenus.

Pochodzenie półksiężyca i gwiazdy bywa również wywodzone z historii dzisiejszego Stambułu. W czasach bizantyjskich, gdy osada była dopiero zakładana przez Greków, jej patronką stała się Artemida. Ta grecka bogini dzikich zwierząt, łowów, dziewictwa, narodzin i księżyca była przedstawiana w koronie z półksiężycem. Bizancjum szybko przyjęło jego kształt jako swój symbol.

Gwiazda według jednej z teorii pochodzić może z okresu, gdy panował Konstantyn Wielki, a miasto nosiło nazwę Konstantynopol. Był to etap, na którym religią dominującą zaczynało być chrześcijaństwo. Cesarz poświęcił wówczas miasto Maryi, którą po łacinie nazywano Stella Maris, czyli Gwiazda Morza. Gwiazda symbolizująca Matkę Boską stała się wówczas drugim symbolem Konstantynopola.

Co dziś oznaczają elementy flagi tureckiej?

Dziś część flagi nadal utożsamia się z historiami o jej powstaniu, natomiast inne nabrały zupełnie nowego charakteru – na przykład gwiazda straciła swoje domniemane połączenie z chrześcijaństwem i jest postrzegana wyłącznie jako symbol islamu.

  • czerwień – krew przelana za niepodległość
  • biel – czystość i niewinność
  • półksiężyc – piękno
  • pięcioramienna gwiazda – pięć filarów islamu